Bilim insanları, nükleer kış yaşanması durumunda insanlığı açlıktan kurtaracak bitkiyi açıkladı:

Uluslararası bir araştırmacı grubu, deniz yosununun nükleer savaş durumunda insanlığı açlıktan kurtarmanın yolu olabileceğini iddia ediyor.
Bilim adamlarına göre nükleer kış, asteroit/kuyruklu yıldız çarpışması veya büyük bir volkanik patlama durumunda güneş ışığının azalması tarımı yok edecek. Bu nedenle insanlığın sürdürülebilir gıda kaynaklarına ihtiyacı var. Deniz yosunları, çok çeşitli çevre koşullarında hızla büyüyebildikleri için bu konuda en umut verici olarak kabul ediliyor.
Birleşik Krallık’taki Canterbury Üniversitesi’nden araştırmacı David Denkenberger, “Deniz yosunu çiftliklerine yapılan yatırımlar, güneş ışığının büyük ölçüde azaldığı senaryolarda küresel açlığı önleyebilir” diyor.
Bilim insanları, alglerin büyük ölçekli bir nükleer savaştan sonra bile okyanuslarda hayatta kalabilecek kadar dirençli olduğunu buldu.

Nükleer kış
Hesaplamalara göre, eğer bir nükleer savaş başlarsa ve nükleer güçler binlerce savaş başlığı fırlatırsa, Dünya’nın atmosferine yaklaşık 150 teragram kurum atılacak ve bu da güneş ışığını yıllarca engelleyecektir.Ancak geriye kalan az miktardaki güneş ışığı, atmosferde siyah karbon bulunmasına rağmen fotosentez ve deniz yosununun büyümesi için yeterli olacaktır.
Araştırmaya göre, üretim ve hazırlama için en uygun alanla deniz yosunu, yalnızca dokuz aylık yoğun üretimin ardından küresel gıda talebinin %45’ine eşdeğerini karşılayabilir. Ancak araştırmacılar, yüksek iyot içeriği nedeniyle deniz yosunundan insan beslenmesinin yalnızca %15’e kadarının sağlanabildiğini de kaydetti.
Bilim insanları, deniz yosununun nükleer savaş sonrasında insan tüketimine uygun olup olmayacağı sorulduğunda, doğal olarak çevredeki kirleticileri emeceğini ancak zehirli maddelerin güvenli seviyelere indirilebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x