SGK uzmanı Ali Tezel canlı yayında hem ikramiye hem de seyyanen zam için net rakam verdi! Zam yüzde 49 ile sınırlı kalmayacak dedi

2024 yılında emeklilere uygulanan Ocak zamlarının ve 6 aylık enflasyon farkının açıklanmasının ardından, tüm emeklilere yüzde 49,25 oranında zam yapıldı. Bu eşit zam uygulamasının ardından, dikkatler ek zamlı maaş farklarının ödeme tarihlerine çevrildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan çalışma ile en düşük emekli maaşının 10 bin TL olarak belirlenmesi ve emekli maaşlarına ek zammın getirilmesiyle ilgili düzenlemeler de hayata geçti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere müjdeli haberleri duyururken, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranını yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bu kapsamda, tüm emeklilere uygulanan zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlendi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre en düşük emekli maaşı alt sınırı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldı.

Emekli maaşlarının, açlık sınırı olarak kabul edilen 15 bin TL’nin altında kalması, emekliler arasında olumsuz bir tepki yaratmış durumda. Bu durumun etkisiyle emekliler, maaşlarına seyyanen bir zam yapılması talebinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmesi, seyyanen zam konusunu gündeme getirirken, bu açıklama emeklilere seyyanen zam yapılması beklentisini karşılayacak mı?

SGK Uzmanı Ali Tezel, bayram ikramiyeleri ve seyyanen zam konusunda tarih ve rakam vererek önemli açıklamalarda bulundu. Tezel, hükümetin yüzde 49,25 maaş zammının ardından hikayenin tam olarak sona ermediğini vurgulayarak, emekli maaşlarına seyyanen bir zammın kesinlikle yapılacağını belirtti.

Tezel’in verdiği bilgilere göre, Mart ayında SSK, Bağkur ve memur emeklilerine seyyanen en az 4 bin TL, 7 bin TL ve 8 bin TL olmak üzere farklar verileceği konuşuluyor. Bu seyyanen zammın, özellikle 31 Mart seçimlerinden önce uygulanması bekleniyor.

Ali Tezel, ayrıca Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ikramiyelerindeki rakamlara da değindi. İkramiyelerin 2 bin TL’den 5 bin TL’ye çıkarılacağını belirten Tezel, ancak bu rakamların yeterli olmadığını ifade ederek, bir Ramazan Bayramı ve bir Kurban Bayramı için en az asgari ücret kadar olan 17 bin TL’nin gerekliliğine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x